📷 3 photos
Surly Troll Fork: 26" QR, 1-1/8" Straight Steerer, Black
MPN: 04-001272-K · UPC: 708752224278
WARNING Handling this product will expose you to chemicals, including lead, known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. Wash hands after handling. For further information go to www.P65Warnings.ca.gov.
The Troll fork is just like the one that comes with the Troll frame. Three-pack cage mounts, fender eyelets and unlike other forks, it’s designed to accept a front rack while using a disc brake, via through-blade threaded mounts in two places on each fork blade.
- ✓ Disc or rim brake compatible
- ✓ Compatible with disc brakes and rack simultaneously
- ✓ Fits 26" wheels with clearance for a 3.0" tire
| Steerer Type | Straight |
| Brake Mount (Fork) | Canti Studs |
| Offset | 43 |
| Material | Steel |
| Maximum Tire Clearance (Fork) | 3" |
| Axle to Crown Length | 420 |
| Front Axle | 9mm x 100mm |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Black |
| Crown Race | 30 |
| Weight | 1192 |
| Wheel Size | 26" |
| Defined Color | Black |
| Steerer Tube Length (mm) | 310 |
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review