📷 3 photos
Surly Lowside Fork - 26/27.5", 15x110mm Thru-Axle, 1-1/8" Straight Steerer, Steel, New Pig Smell
MPN: 04-002072 · UPC: 708752431096
WARNING Handling this product will expose you to chemicals, including lead, known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. Wash hands after handling.
Designed and built alongside our Lowside Frame, passionate Surly riders have willed this supply of Lowside Forks into existence. Made of 100% CroMoly steel and intentionally spared from everything non-essential—no extras, no eyelets, no braze-ons for mounting your touring gear—this barebones fork craves dirt jumps, pub cruising, and other single-speed shenanigans. Like the Lowside, it’s equipped with modern trail standards like IS mount disc brakes and a 110x15mm thru-axle, with a max tire clearance of 80mm.
- ✓ Not suspension corrected
- ✓ Clearance for 26” x 3” or 27.5” x 2.8” tires
- ✓ Surly thru-axle included
| Steerer Type | Straight |
| Max Rotor Size (Fork) | 203 |
| Brake Mount (Fork) | IS Disc Brake 160 |
| Brake Type | Disc |
| Offset | 47 |
| Material | Chromoly Steel |
| Maximum Tire Clearance (Fork) | 26 x 3.0", 27.5 x 2.8" |
| Axle to Crown Length | 420 |
| Front Axle Type | 15mm Thru x 110mm |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | New Pig Smell |
| Crown Race | 30 |
| Weight | 1180 |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Pink |
| Steerer Tube Length (mm) | 285 |
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review