⚠️ This product has been discontinued and is out of stock.
📷 9 photos
Fulcrum
Fulcrum Speed 40 DB Wheelset - 700, 12 x 100/142mm, Center-Lock, HG 11 ,Black, 2-Way Fit
MPN: RS-20DCFRAS · UPC: 8057017982098
$2534.00
Out of Stock — Call for Availability
💳
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $3,500+
🚚 Local Delivery $20
Top-level all-round full carbon tubeless wheelset with maximum lightness and stunning performances.
- ✓ 2 Way Fit - Tubeless compatibility
- ✓ Wider 40mm aero profile for improved aerodynamics
- ✓ USB Cup&Cone ceramic bearings for great smoothness
- ✓ MOMAG - Undrilled rim bed for incresead stiffness
- ✓ 2:1 Spoke Ratio for improved torque balacing
- ✓ Rim Dynamic Balance for improved balancing
- ✓ Oversize Flange for better spoke load distribution
- ✓ Spoke antirotation system for performance consistency
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 19 |
| Cassette Body Type | Shimano HG 11/12-Speed Road |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
You Might Also Like
Related Products
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 34/37 Wheelset - 700, 12 x 100/12 x 142, Center-Lock, XDR, Carbon, DT 240
$2399.00
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$2534.00
Out of Stock — Call for Availability