⚠️ This product has been discontinued and is out of stock.
📷 3 photos
ENVE Composites
ENVE Composites SES 2.3 Wheelset - 700, 12 x 100/142mm, CenterLock, HG 11
MPN: 100-3117-001 · UPC: 810024555352
$2850.00
Out of Stock — Call for Availability
💳
Select Option: ENVE Composites SES 2.3 Wheelset - 700, 12 x 100/142mm, CenterLock, HG 11
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $3,500+
🚚 Local Delivery $20
The SES 2.3 is purpose-built for the mountains. Ultra-light, respectfully aerodynamic, and optimized for tubeless tires, the SES 2.3 raises the bar for performance through hilly and mountainous terrain.
- ✓ Carbon fiber consctruction using continuously running fibers throughout the rim, tapering laminates, and removing excess material
- ✓ 28mm front and 32mm rear rim depths provide crosswind stability and flatland aerodynamic efficiency to descend confidently and carry speed in the flat valleys between climbs
- ✓ Hookless bead tubeless technology reduces weight, improves comfort, maintains strength, and ensures an exacting rim bead seat
- ✓ Premium Road Hubs bring efficiency, longevity, and simplicity: Cold-forged and machined 6061 alloy for durable lightweight performance
- ✓ Tubeless and disc brake only
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 21 |
| Cassette Body Type | Shimano HG 11/12-Speed Road |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
You Might Also Like
Related Products
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 30 HD E-MX Wheelset - 29/27.5", 15 x 110/12 x 148, 6-Bolt, XD, I9 1/1
$1799.00
ENVE Composites
ENVE Composites AG28 Foundation Wheelset - 650, 12 x 100/142mm, Center-Lock, XDR, Black, i9 101
$1400.00
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 30 HD E-29 Wheelset - 29", 15 x 110/12 x 148, 6-Bolt, XD, I9 1/1
$1799.00
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$2850.00
Out of Stock — Call for Availability