⚠️ This product has been discontinued and is out of stock.
📷 9 photos
Fulcrum
Fulcrum Rapid Red 5 DB Wheelset - 700, 12/15x100/142mm, Center-Lock, XDR, Black, 2-Way Fit
MPN: RR5-20DFR22AX
$512.00
Out of Stock — Call for Availability
💳
Select Option: Fulcrum Rapid Red 5 DB Wheelset - 700, 12/15x100/142mm, Center-Lock, XDR, Black, 2-Way Fit
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $99+
🚚 Local Delivery $20
Fulcrum hits the dirt with new Rapid Red 5 disc brake gravel wheels.
- ✓ 2 Way Fit Ready - Tubeless Ready
- ✓ 2:1 Spoke Ratio for improved torque balacing
- ✓ Asymetric rim for improve performances and handling
- ✓ Straight pull spokes for performance and durability consistency
- ✓ Included DRP protection for longer bearing lifespan
- ✓ Factory installed tubeless tape
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 23 |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
| Front Axle | 15mm Thru x 100mm |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
You Might Also Like
Related Products
In Stock
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 25 GR Wheelset - 700, 12 x 100/12 x 142, Center-Lock, XDR, Carbon, DT 350
$1599.00
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 30 HD Wheelset - 27.5", 15 x 110/12 x 148, 6-Bolt, XD, Black, I9 1/1
$1799.00
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 30 SL Wheelset - 29", 15 x 110/12 x 148, 6-Bolt, XD, Carbon, I9 Hydra
$1899.00
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$512.00
Out of Stock — Call for Availability