⚠️ This product has been discontinued and is out of stock.
Industry Nine
Industry Nine Grade 300 Wheelset - 29", 20 x 100mm/12 x 157mm Super Boost, 6-Bolt, HG 11, Black
MPN: W2AG29BBBADG1 · UPC: 810098988292
$1455.00
Out of Stock — Call for Availability
💳
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $3,500+
🚚 Local Delivery $20
Big hits, high speeds and huge gaps - repeat. Sounds like a dream day for you, but that's just a day in the life of GR300. Built (or overbuilt) for the DH track, slopestyle lines, or for when regular gear just won't cut it, the GR300 is prepared with the beefiest spokes and the strongest alloy rim.
- ✓ 690 P.O.E. Hydra Freehub body engages every .52 degrees yeilding telepathic control
- ✓ High quality aluminum alloy with weatherproof sublimated graphics, tubeless friendly bead shelf, and a proprietary profile to keep dents at bay
- ✓ Straight pull, integrated nipple, one-piece aluminum spokes that thread directly into the hubshell resulting in a solid, flex-free junction. No special tools or service procedures required
| Rear Axle | 12mm Thru x 157mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Front Axle | 20mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
You Might Also Like
Related Products
Industry Nine
Industry Nine Hydra Classic Enduro S Wheelset - 27.5", 15 x 110mm/12 x 148mm, 6-Bolt, XD
$950.00
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 28 XC Wheelset - 29", 15 x 110/12 x 148, Center-Lock, XD, Carbon, DT 240
$1899.00
ENVE Composites
ENVE Composites AG28 Foundation Wheelset - 650, 12 x 100/142mm, Cener-Lock, S11, Black, i9 101
$1400.00
In Stock
Full Speed Ahead
Full Speed Ahead KFX i28 Wheelset - 29", 15 x 110mm/12 x 148mm, 6-Bolt, XD, Carbon, Black
$1839.00
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$1455.00
Out of Stock — Call for Availability