⚠️ This product has been discontinued and is out of stock.
📷 2 photos
Fulcrum
Fulcrum Rapid Red 3 DB Wheelset - 650, 12 x 100mm/12 x 142mm, Center-Lock, N3W, Black
MPN: RR3-21DFR227AC3 · UPC: 8057017987949
$780.00
Out of Stock — Call for Availability
💳
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $99+
🚚 Local Delivery $20
Rapid Red 3 wheels are perfectly at home on the road or mixed terrain surfaces. Constructed from a CNC machined aluminum section that significantly reduces weight and increases strength. The 24 mm internal rim width is ideal for current frames designed around larger wheels and tires.
- ✓ 24 mm internal width aluminum rim with 2-Way Fit™ technology for clincher or tubeless set ups
- ✓ 2:1 spoke ratio with disc brake hubs
- ✓ ASTM 2 riding conditions
| Cassette Body Type | Campagnolo N3W |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| keyword search | EKAR |
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 24 |
| Tire Type | Clincher |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 650b |
You Might Also Like
Related Products
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 40/44 Wheelset - 700, 12 x 100/12 x 142, Center-Lock, XDR, Carbon, DT 240
$2199.00
ENVE Composites
ENVE Composites AG25 Foundation Wheelset - 700, 12 x 100/142mm, Center-Lock, S11, Black, i9 101
$1400.00
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$780.00
Out of Stock — Call for Availability