⚠️ This product has been discontinued and is out of stock.
Answer BMX
Answer Expert Holeshot Wheel 20x1.5 Black
MPN: WH-AST15EX20-BK
$479.00
Out of Stock — Call for Availability
💳
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $99+
🚚 Local Delivery $20
The Holeshot Expert wheels are built using 28H Answer Expert rims, laced 3X with black 15G spokes and nipples, to Answer Holeshot Expert cassette hubs.
- ✓ CNC machined aluminum hub shells with laser-etched logos, precision sealed bearings
- ✓ 14mm hollow aluminum center axles with 3/8″x 24tpi chromoly axle bolts, with 16T Shimano style cog
- ✓ 6-pawl aluminum driver has 3 individual teeth that engage every 3 degrees for near instant engagement
- ✓ Rear rim is machined silver to improve braking performance
| Front Axle | 3/8" x 100mm |
| Rear Axle | 3/8" Threaded x 110mm |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
| Cassette Body Type | Single Cog Driver |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Tire Type | Clincher |
| Wheel Size | 20" |
| Defined Color | Black |
You Might Also Like
Related Products
Industry Nine
Industry Nine UL250 TRA Wheelset - 650, 12 x 100/142mm, Center-Lock, XDR, Black
$1275.00
ENVE Composites
ENVE Composites 45 Foundation Wheelset - 700, 12 x 100/142mm, Center-Lock, XDR, Black
$1400.00
In Stock
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 25 GR Wheelset - 700, 12 x 100/12 x 142, Center-Lock, XDR, Carbon, DT 350
$1599.00
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$479.00
Out of Stock — Call for Availability