⚠️ This product has been discontinued and is out of stock.
📷 4 photos
ENVE Composites
ENVE Composites G27 Wheelset - 650b/27.5", 12 x 100/142mm, XDR, Black, 24H
MPN: 100-3112-028 · UPC: 810006963748
$2550.00
Out of Stock — Call for Availability
💳
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $99+
🚚 Local Delivery $20
The 650B gravel specialist that’s made for multi-day bikepacking routes, singletrack adventures, and everything in between.
- ✓ Lifetime Incident Protection and 5 Year Manufacturer Warranty
- ✓ Handmade in Ogden, Utah
- ✓ Intended Use: Gravel
- ✓ Inner rim width: 27mm
- ✓ Wide Hookless Bead Anti-Pinch Flat Technology
- ✓ Recommended Tire Size: 42c – 2.25″ Tubeless Optimized; Tube Compatible
- ✓ Rim Depth: 25mm
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 27 |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 650b |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
You Might Also Like
Related Products
Industry Nine
Industry Nine Hydra 2 DH S Wheelset - 29", 15 x 110mm/12 x 148mm, 6-Bolt, XD, Black, 32H
$1045.00
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$2550.00
Out of Stock — Call for Availability