We The People
We The People Helix Rear Hub - Freecoaster, 36H, Black, RHD
MPN: 22001010119 · UPC: 4055822064002
$141.94
$166.99
In Stock — Ships in 4-9 Days
📦 Ships from Warehouse — 4-9 Business Days
💳
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $3,500+
🚚 Local Delivery $20
⚠️
WARNING — California Proposition 65
WARNING This product contains chemicals, including lead, know to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. Wash hands after handling.
Helix Rear BMX Hub
- ✓ Unique internal arrangement with face-bearing clutch stopper
- ✓ WTP Patented "Tri-Point" friction system
| Rear Axle | 14mm Threaded x 110mm |
| Rear Axle Type | 14mm bolt on |
| Cassette Body Type | Single Cog Driver |
| Axle Size | 14mm |
| Axle Type | Male |
| Color | Black |
| Hub Type | Rear Freecoaster |
| Defined Color | Black |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Hub Drilling | 36 |
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$141.94
In Stock — Ships in 4-9 Days