⚠️ This product has been discontinued and is out of stock.
Vision
Vision TriMax 30 Wheelset - 700c, 12 x 100/142mm, CenterLock, HG 11, Black
MPN: 710-0056111051 · UPC: 840031084842
$550.00
Out of Stock — Call for Availability
💳
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $99+
🚚 Local Delivery $20
The Trimax 30 offers a great workhorse wheel for all around use. It has a wider rim profile to allow for a comfortable ride and is tubeless ready. The unique intespoke milling helps reduce weight to increase acceleration and easier climbing. Add in the fully adjustable P.R.A. hub and aero bladed spokes to these hand built wheels and you have a wheel ready to take you anywhere you want to go.
- ✓ Alloy 30mm depth tubeless ready/clincher rim
- ✓ Interspoke milling R06 system
- ✓ 6 sealed cartridge bearings (2F+4R)
- ✓ 2:1 aero bladed spokes 21F / 24R
- ✓ Artisan built, entirely by hand
- ✓ Includes QR-93
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Cassette Body Type | Shimano HG 11/12-Speed Road |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
You Might Also Like
Related Products
In Stock
Full Speed Ahead
Full Speed Ahead KFX i28 Wheelset - 29", 15 x 110mm/12 x 148mm, 6-Bolt, XD, Carbon, Black
$1839.00
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$550.00
Out of Stock — Call for Availability