Surly
Surly Long Haul Trucker Fork 26" 400mm w/ Logo Crown Blacktacular
MPN: 04-001273-J · UPC: 708752071001
$130.00
In Stock — Ships in 4-9 Days
📦 Ships from Warehouse — 4-9 Business Days
💳
Select Option: Surly Long Haul Trucker Fork 26" 400mm w/ Logo Crown Blacktacular
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $3,500+
🚚 Local Delivery $20
⚠️
WARNING — California Proposition 65
WARNING Handling this product will expose you to chemicals, including lead, known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. Wash hands after handling. For further information go to www.P65Warnings.ca.gov.
The Surly Long Haul Trucker Fork. Beautiful investment cast sloping crown and dropouts brazed to curved blades. Leave the grid behind.
- ✓ 100% CroMoly construction, fully brazed crown, double eyelet dropouts, cantilever bosses, and mid-blade lowrider rack mounts
- ✓ 26" has clearance for a 2.0" tire
- ✓ 700c has clearance for a 50mm tire
- ✓ Updated fork crown engraved with the Surly logo
- ✓ Even more mounting options with threaded eyelets in four locations: dual dropout, mid-blade, <u>and</u> a pair on the fork crown
| Steerer Type | Straight |
| Color | Black |
| Brake Mount (Fork) | Canti Studs |
| Brake Type | Linear Pull |
| Crown Race | 30 |
| Weight | 953 |
| Wheel Size | 26" |
| Offset | 45 |
| Material | Steel |
| Defined Color List | Black |
| Defined Color | Black |
| Maximum Tire Clearance (Fork) | 2.0" |
| Axle to Crown Length | 376 |
| Front Axle | 9mm x 100mm |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Steerer Tube Length (mm) | 400 |
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$130.00
In Stock — Ships in 4-9 Days