⚠️ This product has been discontinued and is out of stock.
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 31 DH Wheelset - 27.5", 20 x 110/12 x 157, 6-Bolt, HG, Black, Chris King
MPN: 86-21542-15323361 · UPC: 192219149813
Call for Price
Out of Stock — Call for Availability
Select Option: Reserve Wheels Reserve 31 DH Wheelset - 27.5", 20 x 110/12 x 157, 6-Bolt, HG, Black, Chris King
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $99+
🚚 Local Delivery $20
Let’s face it, modern downhill tracks are not for the faint of heart. From the moment you drop in, it’s a hari cari mix of boulders, roots, bumps and jumps awaiting you, and literally the only thing keeping you upright and connecting you to the ground is your wheels. It’s serious business, and the abuse of a day riding DH is no joke, but the Reserve 31 DH wheels have your back.
- ✓ Designed for DH riding and racing
- ✓ Carbon fiber construction with 5mm asymmetric offset
- ✓ Reinforced rim bed for impact resistance
- ✓ Rated for e-bike use
- ✓ Ships with rim tape installed, tubeless-ready valves, and cards identifying the builder of each of your wheels
- ✓ Backed by a lifetime warranty
- ✓ Built with Red Anodized Chris King Hubs
| Rear Axle | 12mm Thru x 157mm |
| Rim Width (Internal) | 31 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Front Axle | 20mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
You Might Also Like
Related Products
Industry Nine
Industry Nine UL250 TRA Wheelset - 650, 12 x 100/142mm, Center-Lock, XDR, Black
$1275.00
Industry Nine
Industry Nine Solix M UL250 Wheelset - 29", 15 x 110/12x148mm, MicroSpline, Black
$1415.00
ENVE Composites
ENVE Composites AM30 Foundation Wheelset - 27.5", 15 x110/148mm, Center-Lock, Micro Spline, Black
$1400.00
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$0.00
Out of Stock — Call for Availability