📷 2 photos
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 30 XC SL Wheelset - 29", 15 x 110/12 x 148, Center-Lock, XD/MS, Carbon, DT180 SP
MPN: 86-29646 · UPC: 192219524184
$2499.00
Out of Stock — Call for Availability
💳
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $99+
🚚 Local Delivery $20
30 XC SL Wheels deliver climbing efficiency and descending performance for the needs of today’s World Cup XC racing and modern XC bikes. With steeper and more technical courses, the world’s best riders need more control and strength, without compromising on weight. 30 XC SL delivers on both.
- ✓ 30 XC SL wheels features carbon spokes and 30g of weight savings per rim, compared to the 30 XC model
- ✓ A special carbon layup and greater use of high modulus fiber make the SL rims lighter and with identical strength characteristics and ride quality
- ✓ Vonoa carbon spokes are 30% lighter than traditional steel spokes and deliver a stiff, responsive ride. Team riders say the carbon spokes feel very planted, and the stiffer spokes reduce spoke wind up, which makes it feel like they can accelerate faster
- ✓ Paired with DT Swiss 180 hubs; the benchmark for lightweight, high-performance hubs, with worldwide support for driver bodies and small parts
- ✓ Modern XC race bikes have wider tires, more travel and geometry that allows riders to push harder than ever before. The 30mm internal width accommodates wider tires (2.35-2.5), for better support in corners and more traction in technical sections
- ✓ Increased spoke count to 28. The new rim gives you improved strength anddurability at a lower weight
- ✓ DT Swiss Degree of Freedom syst
- ✓ Includes XD and Micro Spline freehub bodies
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$2499.00
Out of Stock — Call for Availability