⚠️ This product has been discontinued and is out of stock.
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 22 GR Wheelset - 650b, 12 x 100/12 x 142, Center-Lock, XDR, Carbon, DT 350
MPN: 86-23129
$1599.00
Out of Stock — Call for Availability
💳
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $3,500+
🚚 Local Delivery $20
Gravel riding offers a bit of roll-your-own style, but these types of races and rides favor light weight over bump absorption, so most opt to leave the suspension at home. This is where the Reserve 22 wheels really shine.
- ✓ Ships with rim tape installed, tubeless-ready valves, and cards identifying the builder of each of your wheels
- ✓ Backed by a lifetime warranty
- ✓ Built with Sapim CX-Ray bladed spokes
- ✓ Optimized for ride feel and compliance on rough surfaces
- ✓ Built with DT Swiss Hubs
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
| Color | Carbon |
| Defined Color | Carbon |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Material | Carbon |
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 650b |
You Might Also Like
Related Products
Industry Nine
Industry Nine 1/1 Enduro S Wheelset - 27.5", 15 x 110mm/12 x 148mm, 6-Bolt, XD, Black
$765.00
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 40/44 Wheelset - 700, 12 x 100/12 x 142, Center-Lock, XDR, Carbon, DT 350
$1799.00
Industry Nine
Industry Nine Grade 300 V2 Wheelset - 29", 15 x 110mm/12 x 148mm, 6-Bolt, XD, Black
$1430.00
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 30 HD E-MX Wheelset - 29/27.5", 15 x 110/12 x 148, 6-Bolt, XD, I9 1/1
$1799.00
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$1599.00
Out of Stock — Call for Availability