⚠️ This product has been discontinued and is out of stock.
📷 2 photos
ENVE Composites
ENVE Composites M525 Wheelset - 29", 15 x 110mm/12 x 148mm, Center-Lock, XD, Black, Industry Nine Hydra, 24H
MPN: 100-2112-061 · UPC: 810006962758
$2550.00
Out of Stock — Call for Availability
💳
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $99+
🚚 Local Delivery $20
Light enough to race but strong enough to ride daily, the M5 is made to crush the worst climbs and propel the descents.
- ✓ Lifetime Incident Protection and 5 Year Manufacturer Warranty
- ✓ Handmade in Ogden, Utah
- ✓ Application: Cross Country / Marathon
- ✓ Inner Rim Width: 25mm
- ✓ Wide Hookless Bead Anti-Pinch Flat Technology
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Cassette Body Type | SRAM XD |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
You Might Also Like
Related Products
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 30 HD Wheelset - 27.5", 15 x 110/12 x 148, 6-Bolt, XD, Black, I9 1/1
$1799.00
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$2550.00
Out of Stock — Call for Availability