⚠️ This product has been discontinued and is out of stock.
📷 3 photos
ENVE Composites
ENVE Composites 45 Foundation Wheelset - 700, 12 x 100/142mm, Cener-Lock, XDR, Black, i9 101
MPN: 100-3114-004 · UPC: 810024552863
$1400.00
Out of Stock — Call for Availability
💳
Select Option: ENVE Composites 45 Foundation Wheelset - 700, 12 x 100/142mm, Cener-Lock, XDR, Black, i9 101
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $99+
🚚 Local Delivery $20
The ENVE 45 is a modern carbon road wheel in every way. Riders with inclinations toward racing and hard solo efforts or those looking for the road lost and forgotten will find the dynamic properties the modern road rider needs.
- ✓ Lifetime Incident Protection and 5 Year Manufacturer Warranty
- ✓ Handmade in Ogden, Utah
- ✓ Intended use: Road, Triathlon, All-Road
- ✓ Inner rim width: 21mm
- ✓ Rim depth: 45mm front, 45mm rear
- ✓ Aero Optimized Tire Size: 25c-28c Tubeless Tire for Hookless Rim only
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 21 |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
You Might Also Like
Related Products
In Stock
Industry Nine
Industry Nine 1/1 Enduro S Wheelset - 29", 15 x 110mm/12 x 148mm, 6-Bolt, XD, Black
$765.00
In Stock
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 28 XC Wheelset - 29", 15 x 110/12 x 148, Center-Lock, XD, Carbon, DT 350
$1599.00
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 34/37 Wheelset - 700, 12 x 100/12 x 142, Center-Lock, XDR, Carbon, DT 350
$1799.00
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 30 HD Wheelset - 27.5", 15 x 110/12 x 148, 6-Bolt, XD, Black, I9 1/1
$1799.00
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$1400.00
Out of Stock — Call for Availability