DT Swiss
DT Swiss EXC 1500 Classic 30 Rear Wheel - 27.5", 12 x 148mm, 6-Bolt, XD/Micro Spline, DEG 90 DF, Black
MPN: WEXC150THDRCA28628 · UPC: 7613052533049
$1270.90
Out of Stock — Call for Availability
💳
Select Option: DT Swiss EXC 1500 Classic 30 Rear Wheel - 27.5", 12 x 148mm, 6-Bolt, XD/Micro Spline, DEG 90 DF, Black
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $3,500+
🚚 Local Delivery $20
Send it first, ask questions later - the EXC 1500 Classic is the Enduro wheelset to do just that. The specific Pure carbon rims with DT Complite spokes give you precise handling for new lines and the toughness to shake off the sketchy ones. A 240 Classic hub lets you forget pedal kickback and plows you through the gnar without knocking you off. Get rowdy, the form will follow the flow.
- ✓ Pure carbon rim technology reduces rotational mass and boosts the wheels lightness for faster acceleration and improved airtime. The patented carbon construction uses continuous carbon layers to reinforce the rim, ensuring high impact resistance even on hard landings, so you won't break a sweat
- ✓ Tubeless ready design, with tape pre-installed
- ✓ 240 hub provides additional reliability, adapted for the area of application of each wheel
- ✓ State-of-the-art Ratchet DEG DF (Degrees of Freedom) technology; high-engagement 90pt driver with a tunable anti-pedal kickback system designed into the hub to maximize pedal efficiency
- ✓ Built with DT Complite spokes featuring a unique blading process to create a durable spoke that's made to last
- ✓ Includes both XD and Micro Spline Freehub Body, 32mm Tubeless tape, Black alloy tubeless valve 18-25mm
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 27.5" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
You Might Also Like
Related Products
ENVE Composites
ENVE Composites SES 2.3 Rear Wheel - 700, 12 x 142, Center-Lock, HG 11 Road, Innerdrive 60pt, Black
$1567.50
In Stock
ENVE Composites
ENVE Composites M6 Rear Wheel - 27.5", 12 x 148, Center-Lock, XD, Innerdrive 80pt, Black
$1265.00
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$1270.90
Out of Stock — Call for Availability